Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie oferuje użytkownikom bezpłatny dostęp do kilkunastu synchrotronowych stacji eksperymentalnych oraz elektronowych kriomikroskopów transmisyjnych. Użytkownik ma zapewnione wsparcie techniczne i merytoryczne. Dla młodych badaczy z polski oferowany jest program refundacji kosztów podróży i pobytu.
ESRF oferuje użytkownikom dostęp do kompletnego zestawu technik synchrotronowych. Użytkownik ma zapewnione wsparcie techniczne, noclegi i wyżywienie oraz podróż. Dostęp do ESRF dla polskich użytkowników zapewniony jest dzięki grantowi MNiSW. Dodatkowo można się starać o dofinansowanie uczestnictwa w konferencjach: https://esrf.ifpan.edu.pl/
Europejski laser na swobodnych elektronach (EuXFEL)
Dostęp do European XFEL dla polskich użytkowników zapewniony jest dzięki grantowi MNiSW. Dodatkowo działa Centrum Doskonałości XFEL, które wspiera polskich naukowców w wykorzystaniu laserów rentgenowskich poprzez:
- kursy dla studentów i doktorantów
- organizację sesji naukowych
- organizację warsztatów tematycznych
- finansowanie wyjazdów na wydarzenia/konferencje
- staże dla młodych naukowców
- wsparcie przy realizacji badań wstępnych
Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC-ERIC)
Konsorcjum zapewnia skoordynowany dostęp do kilkunastu europejskich laboratoriów i urządzeń badawczych
Oprócz dostępu do oferowanej w ramach programu infrastruktury badawczej, wraz z technicznym i naukowym wsparciem podczas przygotowywania wniosków, pomiarów i analizy danych, dostępne jest także częściowe wsparcie mobilności użytkowników. Maksymalnie dwóch użytkowników może skorzystać ze wsparcia w zakresie podróży i zakwaterowania.
Projekt oferuje dostęp do 8 źródeł promieniowania synchrotronowego (SOLARIS, ALBA, ELETTRA, BESSY II, ISA, PETRA III, MAXIV, SOLEIL) i 5 laserów na swobodnych elektronach (TARLA, FERMI, FELIX, FLASH, ELBE) oraz wspiera użytkowników tych źródeł poprzez następujące trzy programy:
- Program TNA, który obejmuje koszty podróży i zakwaterowania dla maksymalnie dwóch członków zespołu badawczego przeprowadzających pomiary, pod warunkiem, że mają afiliację innego kraju niż ten, w którym znajduje się dana infrastruktura.
- Program Twinning, który obejmuje koszty podróży i zakwaterowania dla nowego użytkownika, który dołącza do doświadczonego zespołu badawczego przeprowadzającego pomiary w ramach przyznanego czasu badawczego.
- Program ESR, który oferuje młodym naukowcom (early stage researchers) staże, łącznie z pokryciem kosztów podróży i zakwaterowania.
RIANA to projekt wspierający badania w dziedzinie nanonauki i nanotechnologii. Oferuje dostęp do 69 infrastruktur (nie tylko synchrotronów) w 22 krajach w Europie. Dostęp do obiektów jest bezpłatny i obejmuje wsparcie logistyczne, technologiczne i naukowe, a także specjalistyczne szkolenia. Ponadto, udzielane jest wsparcie finansowe na pokrycie kosztów podróży i utrzymania. W ramach TNA można osobiście wykonać badania lub skorzystać z dostępu zdalnego, który może obejmować np. analizę przesłanych próbek, zdalny dostęp do infrastruktury obliczeniowej o wysokiej wydajności, bez konieczności podróżowania do infrastruktury.
Aby kwalifikować się do TNA, muszą być spełnione następujące kryteria:
- lider i większość zespołu muszą pracować w kraju innym niż kraj, w którym znajduje się infrastruktura, chyba że dostęp jest zapewniany przez organizację międzynarodową, taką jak ERIC;
- użytkownicy są zobowiązani do publikowania wyników.
Praktyczne informacje o procedurze składania wniosków można znaleźć na stronie: https://riana-project.eu/user-access-guidelines/
Projekt ReMade ma na celu wspieranie rozwoju innowacyjnych i zrównoważonych materiałów poprzez zapewnienie naukowcom narzędzi analitycznych umożliwiających badanie właściwości i struktury tych materiałów, aż do rozdzielczości atomowej. Dostęp do obiektów jest bezpłatny i obejmuje wsparcie logistyczne, technologiczne i naukowe, a także specjalistyczne szkolenia. Ponadto, udzielane jest wsparcie na pokrycie kosztów podróży i utrzymania.
W ramach TNA można osobiście wykonać badania lub skorzystać z dostępu zdalnego, który może obejmować np. analizę przesłanych próbek, zdalny dostęp do infrastruktury obliczeniowej o wysokiej wydajności, bez konieczności podróżowania do infrastruktury.
Aby kwalifikować się do TNA, muszą być spełnione następujące kryteria:
- lider i większość zespołu muszą pracować w kraju innym niż kraj, w którym znajduje się infrastruktura, chyba że dostęp jest zapewniany przez organizację międzynarodową, taką jak ERIC.
- użytkownicy są zobowiązani do publikowania wyników.
Europejska infrastruktura laserowa (ELI-ERIC)
ELI to infrastruktura oparta na systemach laserowych o dużej mocy i wysokiej częstotliwości powtórzeń. W jej skład wchodzą 3 ośrodki zlokalizowane w Czechach (ELI Beamlines), na Węgrzech (ELI-ALPS) i w Rumunii (ELI-NP).
Jest to platforma umożliwiająca dostęp do europejskich infrastruktur badawczych w zakresie laserów. W jej skład wchodzi 29 jednostek. Grupy użytkowników z dowolnego kraju na świecie mogą korzystać z dostępu do infrastruktury, jeśli spełniają następujące warunki:
- zarówno lider grupy użytkowników, jak i większość użytkowników musi pracować w kraju innym niż kraj(e), w którym(ych) znajduje(ą) się infrastruktura badawcza;
- tylko grupy użytkowników, które mogą publikować wyniki swoich projektów zgodnie z wymogami otwartego dostępu, mogą korzystać z dostępu transnarodowego, chyba że użytkownicy pracują dla MŚP.