Konferencje organizowane z udziałem członków PTPS

Europejska Konferencja Dyfrakcji Proszkowej, EPDIC, jest poświęcona wszystkim aspektom analizy materiałów polikrystalicznych metodami dyfrakcji. Każda konferencja EPDIC ma na celu podkreślenie najnowszych osiągnięć w dyfrakcji proszkowej, w tym metodologii, analizy danych i postępów instrumentalnych. EPDIC tradycyjnie gromadzi również naukowców, którzy w badaniach dyfrakcyjnych wykorzystują promieniowanie synchrotronowe. Siedemnasty już EPDIC (EPDIC17) odbędzie się 15 – 18 czerwca 2021 r. w mieście Šibenik, nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku. W komitecie EPDIC Polskę i PTPS reprezentuje prof. Wojciech Paszkowicz.

4-5 maja 2020 roku w Poznaniu odbyła się trzynasta konferencja poświęcona pomiarom dyfrakcyjnym w warunkach wysokiego ciśnienia  Frolic Goats: High-Pressure Diffraction Workshop.  Ze względu na pandemię, konferencja odbyła się w formie zdalnej.

Na jesień 2020 r  zaplanowano w Warszawie kolejną konferencję EMRS Fall Meeting. Co roku wśród prac prezentowanych na konferencji jest wiele wykorzystujących promieniowanie synchrotronowe. W tym roku  metody synchrotronowe miały być obecne dzięki temu, że dwa spośród sympozjów organizowali członkowie PTPS, prof. Wojciech Paszkowicz (Sympozjum G) i dr hab. Iraida Demchenko (Sympozjum O).

Po dokładnej analizie rozprzestrzeniania się COVID-19 Komitet Organizacyjny postanowił zrezygnować z jesiennego spotkania EMRS 2020 w Warszawie.

Od 3 do 8 września 2017 r. Poznań był naukową stolicą badań nad wysokimi ciśnieniami. 230 naukowców i przedstawicieli firm, wykorzystujących rozwiązania wysokociśnieniowe gościło na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na konferencji Europejskiej Grupy Wysokich Ciśnień –55th European High Pressure Research Group Meeting. 

W Camerino we Włoszech odbyła się 14. międzynarodowa konferencja X-ray Absorption Fine Structure (XAFS 14). W tym ważnym międzynarodowym wydarzeniu wzięło udział około 500 naukowców.