Aktualności

Przypominamy, że w ramach projektu „NEPHEWS – Neutrons and Photons Elevating Worldwide Science” trwa nabór wniosków na staże badawcze dla młodych badaczy. Ogólne informacje są dostępne na profilach społecznościowych projektu i jego koordynatora: NEPHEWS LinkedIn Synchrotron Solaris Szczegółowe informacje i nabór wniosków jest prowadzony za pomocą strony projektu NEPHEWS: https://beamtime.eu/programmes-support/esrs/…

Czytaj dalej

Zapraszamy do udziału w warsztatach “XFEL Applications in Material Sciences and Nanotechnology”, które odbędą się w dniach 5-6 grudnia 2024 roku w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie. Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz formularz rejestracyjny są dostępne na stronie https://events.ncbj.gov.pl/event/375/. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Tematem warsztatów będzie wykorzystanie promieniowania rentgenowskich…

Czytaj dalej

Kurs „Science with X-ray Free Electron Lasers”, organizowany w ramach Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i BioMedycznych (WSD), rozpocznie się 14 października 2024 r. Kurs będzie poświęcony interdyscyplinarnym badaniom wykorzystującym lasery na swobodnych elektronach w różnych dziedzinach, w tym fizyce, materiałoznawstwie, chemii i biologii. Podczas wykładu studenci dowiedzą się o: -zasadach działania i właściwości promieniowania wytwarzanego…

Czytaj dalej

Narodowe Centrum Badań Jądrowych, tworzące wokół reaktora Maria krajowy ośrodek badań metodami rozpraszania neutronów, Polskie Towarzystwo Rozpraszania Neutronów oraz Dyrekcja Instytutu Fizyki Jądrowej PAN jako koordynator konsorcjum Neutrony dla Polskiej Nauki dostrzegając potrzebę współpracy i ożywienia polskiego środowiska neutronowego planują szereg wspólnych przedsięwzięć integracyjno-kompetencyjnych. Pierwszym będą warsztaty, które odbędą się…

Czytaj dalej

W ramach projektu XFEL finansowanego ze środków MNiSW istnieje możliwość odbycia staży krótko- (do 6  tygodni) i średnioterminowych (do 3 miesięcy) na stacjach badawczych Europejskiego Rentgenowskiego Lasera na Swobodnych Elektronach – EuXFEL. Ich uczestnicy zapoznają się z tematami badawczymi i technikami eksperymentalnymi używanymi w EuXFEL. Celem staży jest przygotowanie młodych…

Czytaj dalej

Przypominamy o trwającym konkursie o Nagrodę PTPS. Do 30 września 2024 trwa nabór wniosków konkursowych. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:  sekretarz@synchrotron.org.pl Nabór zgłoszeń do kategorii I i II Nagrody PTPS w ramach V edycji konkursu obejmuje prace z okresu: od 1 października 2022 roku do 30 września 2024 roku. Szczegółowy…

Czytaj dalej

Międzynarodowa Szkoła Letnia infrastruktury laserowej ELI (ELISS2024) odbędzie się w dniach 2-6 września w ELI ALPS Facility w Szeged, Węgry. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej: https://indico.eli-laser.eu/event/48/ Rejestracja uczestników trwa do 20 sierpnia 2024  

Od 1 stycznia 2024 realizowany jest projekt „NEPHEWS – Neutrons and Photons Elevating Worldwide Science”, którego koordynatorem jest NCPS SOLARIS. Projekt zapewnia naukowcom dostęp do europejskich źródeł fotonów stowarzyszonych w LEAPS oraz źródeł neutronowych stowarzyszonych w LENS. Jego celem jest zacieśnienie współpracy ze środowiskami użytkowników z krajów objętych wsparciem oraz…

Czytaj dalej

Szanowni Państwo, Nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM, ukazała się właśnie książka “Promieniowanie synchrotronowe w fizyce i chemii ciała stałego – wybrane zagadnienia”. Wydanie sfinansowało Polskie Towarzystwo Promieniowania Synchrotronowego, status Open Access, język polski. Książkę można pobrać z witryny wydawnictwa : https://press.amu.edu.pl/pl/promieniowanie-synchrotronowe-w-fizyce-i-chemii-ciala-stalego-wybrane-zagadnienia_oa.html Tematyka książki, poza opisem konstrukcji i działania synchrotronów, obejmuje opis…

Czytaj dalej

Informujemy Członków Towarzystwa i wszystkich zainteresowanych o spotkaniach Q2XAFS2024 organizowanych przez Komisję XAFS działającą w ramach Międzynarodowej Unii Krystalograficznej (IUCr). Q2XAFS, Quality and Quantity for XAS, to seria konferencji/warsztatów, w ramach której doświadczeni użytkownicy i światowi liderzy spektroskopii rentgenowskiej zapraszani są do przedstawienia przeglądów najnowszych osiągnięć i omówienia wyników współpracy…

Czytaj dalej

10/60